• Pátek , 29 Březen 2024

Zajímavosti o škytavce – jak s ní bojovat?

Proč vzniká škytavka plodu během těhotenství

Někdy se těhotné ženy potýkají se zajímavým stavem, a tím je škytání plodu v břiše. Od samého počátku těhotenství nastávající matka čeká, kdy poprvé pocítí první pohyby dítěte. Ve skutečnosti popsat tento pocit nebo předat tento emoční stav je nemožné. Když nastupuje třetí trimestr, žena již velmi dobře cítí, jak se její plod hýbe, je-li s ním všechno v pořádku a jak probíhá těhotenství. Někdy, ale má pocit, jako by plod měl škytavku.

Ve skutečnosti, žádná jasná příčina toho není. Lékaři se obecně nemůžou shodnout na tom, jestli plod v děloze škytá nebo ne. Když se na to podíváme z biologického hlediska, tak od 28 týdne života dítě se učí cucat a snaží se i trochu dýchat. V takovém případě je možné, že plod spolkne malé množství kapaliny, což vede ke škytavce.

Podle vědců je škytavka znamením, že se dítě vyvíjí normálně a budoucí maminky by se neměli zbytečně rozčilovat.  Malá škytavka nemůže nijak dráždit dítě a neovlivní žádným způsobem jeho centrální nervový systém. Hodně lidí ovšem tvrdí, že škytáním se plod snaží ukázat, že mu chybí kyslík. Pokud pak lékař těhotné ženě oznámí hypoxii plodu, doporučuje se okamžitě žádat další vyšetření, ale takový faktor jako je škytavka, není významným ukazatelem nějakých projevů nemoci.

Škytavka u psů

Věděli jste, že škytání se projevuje nejen u lidí, ale také i u psů? Příčiny škytavky u psů jsou mnohem jasnější než je tomu u lidí a mohou být následující:

  • V případě, že pes jí hodně a rychle, jeho žaludek může být přeplněn a výsledkem je škytání.
  • Pokud pes jí pouze suché krmivo, jeho žaludek se ucpává, což vede také ke škytání.
  • Škytavka u štěněte může nastat po dlouhé procházce nebo hraní. Jde o to, že pokud má dehydratovanou sliznici, tak bránice má mnohem křečovitější kontrakce.
  • Psi, zejména štěňata, mohou škytat v případě, že jsou nachlazení.
  • Časté škytání psů může také naznačovat, že pes má červy nebo jiné cizí tělesa, které se dostaly do žaludku zvířete.

Jak pomoci psovi při škytavce

Škytání u psů je po měrně častý jev, a proto existují způsoby jak psovi pomoci.

  • Vznikla-li škytavka v důsledku přejídání, dejte psovi teplou vodu. To sníží škytání a ve výsledku jí úplně porazí.
  • Malým štěňatům zkuste masírovat bříško po jídle. Je také nutné psa pravidelně odčervovat, protože to může také přispět ke škytání.
  • Psa můžete vzít za přední tlapky a pomalu vytáhnout nahoru aby stál pouze na zadních tlapkách. Zkuste ho udržet v tomto stavu po dobu 3 minut.
  • Jestli-že škytavka neustále sílí a žádné tradiční způsoby nepomáhají, pak je možné psovi dát metoklopramid, který tlumí zvracení a povzbuzuje žaludeční a střevní funkce.

V případě, že škytavka u zvířete neustupuje po dlouhou dobu, nebo se projevuje velice často, určitě byste měli navštívit veterináře, který vám pomůže zjistit skutečnou příčinu a případný zdravotní neduh zvířete.

Zajímavosti o škytavce

Škytavka je unikátní jev v lidském životě, nebyla plně prozkoumána a přitahuje na sebe hodně pozornosti. Tento jev je spojen s řadou zajímavých skutečnosti.

Charles Osborne, kterému bylo 28 let, začal škytat v roce 1922 a zbavil se jí po 68 letech v roce 1990. Přitom se jí přizpůsobil a dokázal založit rodinu a úspěšně podnikat. Během života škytnul čtyři sta třicet milionkrát, a interval škytání dosahoval až 40 škytnutí za minutu. Zemřel poté, co ho škytavka opustila.

Škytavka je jedním z mnoha projevů našeho těla. Pokud se projevuje v omezené míře, není třeba se ničeho obávat, ale s častým jejím výskytem se doporučuje navštívit lékaře.

Stránky: 1 2

Related Posts

Leave A Comment