• Pátek , 19 Duben 2024

10 neuvěřitelných zajímavosti o prahistorických tvorech a dinosaurech

V hloubi duše, jsme vděční za to, že prahistorické příšery vyhynuly před miliony let a nechaly nám tuto úžasnou planetu. Nicméně, některé objevené skutečnosti o dinosaurech v nás zanechávají pocit lítosti, že už vymřely. Dinosauři byly ve skutečnosti úžasní tvorové, kteří byli schopni předčit jakoukoliv naší představivost o nich. Tento článek vám přináší 10 zajímavosti o dinosaurech, které jste možná nevěděli.

  1. Dinosauří vejce byly barevné

Dinosauři byly podstatně barevnější, než jak jsou vyobrazeny ve filmech. Dokonce i jejích vejce byly různobarevné. Například Oviraptor měl vejce zbarvené do uklidňujících zelených a modrých tónů. Tento nález byl objevený v Číně a má věk zhruba 67 milionů let. Většina zkamenělých dinosauřích vajec je pokrytá temnými skvrnami, protože skořápka vstřebávala minerály ze země. Nalezené vejce ovšem byly relativně čisté bez skvrn, což umožnilo vědcům odhalit ve skořápce pigment biliverdin a protoporfyrin. Mimochodem, tyto pigmenty jsou obsažené také ve vejcích ptáka emu a kasuáru.

  1. Archaeopteryx měl „kalhoty“ z peří

Archaeopteryx, jehož pozůstatky byly objeveny v Německu v roce 1861, představuj období přechodu dinosaurů k ptákům. Zuby, drápy, korálové oči to vše spojuje tohoto tvora s dinosaurem a naopak opeření ho spojuje s dnešními ptáky. Dlouhou dobu paleontologové zkoumali, zda bylo celé tělo pokryto peřím nebo pouze končetiny. Nedávno se ovšem podařilo najít téměř nedotčenou fosílii, díky které vyšlo najevo, že Archaeopteryx měl peří pouze na zadních končetinách. Tyto „kalhoty“ plnily několik funkcí: tepelnou ochranu, maskování a také se má za to, že mohly mít vliv na přitahování jedinců opačného pohlaví.

  1. Ústa Atopodentatus Unicuse připomínaly zip

Svůj název Atopodentatus Unicus tento tvor dostal díky svým strašlivým ústům. Atopodentatus totiž znamená „podivné zuby“. Zuby, tohoto 3 metrového monstra, se podobají jehlám a trčí ze strany čelisti a kvůli tomu vypadali jako zip. Kromě toho, Atopodentatus měl relativně standardní sadu zubů, které se nacházeli podél horní a dolní čelisti. Celkem měl tento plaz asi 400 zubů. I přes jeho hrůzostrašný vzhled, Atopodentatus nebyl žádný velký lovec. Stravoval se převážně bentickými ogranismy a vertikální zuby-jehly používal jako filtr a ne pro zastrašování obětí.

  1. Korunovaný Triceratops

Blízkého příbuzného Triceraptose, Regaliceratops peterhewsiho nazývají také „Hellboy“ kvůli malým rohům nad očima. Regaliceratops se překládá jako „královský obličej s rohy“ a peterhewsi jepocta paleontologu Peteru Hewsimu, který jako první nalezl pozůstatky tohoto dinosaura. Na rozdíl od Triceraptose, který měl velké rohy na čele a menší výrůstek na nose, Regaliceraptos nosil krátké rohy na čele a obrovský hrot na nose. Zdá se, že ten zřejmě podědil od dinosaurů jiného druhu, který vymřel o 2 miliony let dříve. Štít na čele Regaliceraptose, byl ohraničen špičatými výrůstky, které mu dávali vzhled koruny.

  1. Synapsidy nemohli v noci spát

Před as 300 milióny let, ještě před tím, než se objevili dinosauři, osídlili Zemi Synapsidy – předci savců s rysy ještěrů. Nalezené periokulární kostní kroužky těchto tvorů umožnily vědcům odhadnout jejích noční způsob života. Velice divné je, že první savci začali lovit v noci, aby se vyhnuli setkání s dinosaury. Synapsidy se ovšem už neměli čeho bát, ale i obrovský Dimetrodon raději zůstával vzhůru přes noc. Paleontologové nemohou pochopit proč tomu tak je, ale zřejmě to nemá nic společného se strategií obrany.

Jak vypadali první ptáci? U jakého tvora je sperma větší než dospělý jedinec? Pokračujte prosím na další stránku

Stránky: 1 2

Related Posts

Leave A Comment