• Pátek , 31 Březen 2023

10 neuvěřitelných zajímavosti o prahistorických tvorech a dinosaurech

  1. Rhinorex a jeho královský nos

Rhinorex znamená v překladu něco jako „král nosů“ a Rhinorex condrupus je právem označován tímto jménem. Tento podivný dinosaurus s velice poutavým nosem se potuloval po území dnešního Utahu as před 75 miliony let. Nikdo neví, k čemu tento tvor potřeboval tak dlouhý nos, ale určitě to nemá nic společného s vnímáním pachů. Předpokládá se, že nos sloužil k námluvám opačného pohlaví.

  1. Příbuzný T-Rexe neublížil ani mouše

Nedávno objevený Chilesaurus diegosuarezi byl příbuzný Tyrannosaurusu, ačkoli jeho vzhled spíše vyvolává usměv, než strach. Zjistilo se, že příbuzný T-Rexe byl vegetariánem. Největší zástupce tohoto druhů dosahoval úsměvné 3 metry na délku.

  1. Starobylí hadi měli nohy

Předek všech hadů, kteří žili v jižním vlhkém klimatu před asi 130 miliony let, se příliš nelišili od moderních dědiců. Jediný podstatný rozdíl byla přítomnost zadních končetin. Ano, pradávný had měl malé, končetiny, které měly dokonce i prsty.

  1. První ptáci se podobali netopýrům

Yi qi nebo také „ divné křídlo“, tak paleontologové pojmenovali tvora, který žil ve druhé polovině Jurského období. Jeho dlouhé prsty byly pokryty membránou, díky níž se tvor podobal dnešním netopýrům. Yi qi také měl peří, ale je nepravděpodobné, že to hrálo nějakou zvláštní roli během létání. Je dokonce dost možné, že Yi qi neuměl létat vůbec. Nejspíš, tento tvor se vyšplhával za pomocí drápu na strom a následně přeskakoval z větve na větev na krátkou vzdálenost.

  1. Sperma byla větší než dospělý tvor

Nyní žijící milimetroví korýši-ostracody byly extrémně plodné a jeden z jejích předchůdců se mohl pyšnit opravdu působivou spermií. Vědci měli nedávno štěstí a objevili část spermie, uchovanou v reprodukčních orgánech samice starověkého ostracoda jehož stáří se odhaduje na 16 milionů let. Velikost starověké spermie dosáhla 1 cm na délku a je podstatně větší, než velikost dospělého jedince. Je to poměrně vzácný jev, i když je pozorován u některých druhů můr a ovocných mušek.

Stránky: 1 2

Related Posts

Leave A Comment