• Pondělí , 5 Červen 2023

Zajímavosti o oceánech

Jediné moře na světě, které nemá břeh, se nazývá Sargasové moře. Moře se nachází v Atlantském oceánu a je pouze obklopeno proudy.

Tichý a severní ledový oceán jsou propojeny mezi sebou přes Beringovu úžinu, Magellanův průliv, Drakeův průliv a Panamský kanál.

Vedle pobřeží Japonska se nachází teplý proud Kuroshio, který se považuje za největší na celém světě. Proud má rychlost až 121 km/den a jeho hloubka je přibližně 1000m.

V průběhu minulého století se hladiny oceánu zvedly o 25 cm. Vědci po celém světě očekávají zrychlení tohoto procesu a to i v případě, že se oteplování zastaví a klima se o něco stabilizuje. Ukazuje se totiž, že oceány velice pomalu reagují na klimatické změny.

Voda oceánů obsahuje asi třicet miliard tun stříbra, což je 45 tisíckrát víc, než se vytěžilo od roku 1492 po celém světě.

Mořské vlny jsou schopny pohybovat kameny o váze i několika set tun.

Ukazuje se, že v oceánu na velkých hloubkách někdy vznikají pod vodou vlny vysoké sto metrů, nejsou ovšem viditelné na povrchu.

V litru oceánské vody se nachází přibližně 35 gramu různých látek, zejména chlorid sodný, chlorid hořečnatý, síran a síran vápenatý. V Mrtvém moři se nachází přibližně 200 gramů soli na každý litr vody.

Jednou z hlavních příčin znečištění oceánů je znečištění ovzduší. Přibližně 33% všech škodlivých a toxických látek se do oceánu dostanou přes ovzduší a 44% pochází z řek a moří.

Velký bariérový útes, který se táhne téměř 2 500 km a pokrývá větší plochu, než je Velká Británie, je nejobydlenější oblastí na světě. Je domovem pro 2 000 druhů ryb, 4 000 druhů měkkýšů a nespočetné množství bezobratlých tvorů.

Asi jedna třetina světové ropy se těží v oceánech. Nejoblíbenější místa jsou v Severním moři, Arabském a Mexickém zálivu.

Nedávno v Atlantickém oceánu objevili, v hloubce více než 1,3 km, pod světoznámým Golfským proudem, nový proud. Pohybuje se opačným směrem a je pomalejší, než jeho „soused“.

Stránky: 1 2

Related Posts

Leave A Comment