• Pátek , 19 Duben 2024

Zajímavosti o škytavce – jak s ní bojovat?

Není třeba vysvětlovat co je škytavka, pravděpodobně všichni jsou s ní velice dobře obeznámení a každý jí někdy zažil. Někdy škytavka zaútočí v nevhodnou dobu a chcete se jí okamžitě zbavit. Na to abychom se jí zbavili, ale nejdřív musíme najít příčiny jejího vzniku, a pak zvážit účinné způsoby boje proti škytavce. Škytavka je krátký rytmický vdech, který je způsoben zkrácením bránice. Existuje množství různých verzí o tom, jak vzniká škytavka a některé z nich se zdají být poměrně pravděpodobné.

Příčiny vzniku škytavky

Doposud se lékaři pouze domnívají, proč ke škytání dochází. Skupina vědců z Paříže si myslí, že škytání vzniká jako připomenutí člověku, že někdy dýchal pomocí žáber. Podle jejich názoru, v centrálním nervovém systému člověka, zůstaly některé nervy, které jsou zodpovědné za pohyb žáber, a proto občas projevují svojí aktivitu.

Škytavka po jídle rozhodně není nic příjemného. Pokud se škytání neprojevuje často, není se čeho bát. V opačném případě, pokud se škytání projevuje často a obzvlášť po jídle, měli byste se konzultovat se svým lékařem, aby vyloučil možné zdravotní problémy. Škytavka může být prvním příznakem žaludečním onemocnění.

Příčiny škytání u dospělých, mohou být spojeny také s psychologickým stavem. Když dospělý člověk zažije strach, nebo se snaží uniknout z obtížné situace, jeho bránice se začne intenzivně zkracovat, a tím vznikne škytání. Zbavit se od této formy škytání je obtížnější.

Jak se vypořádat se škytavkou

Medicína dosud nenašla lék, který by mohl pomoci vypořádat se s tímto fenoménem. Ovšem tradiční metody léčení zatím vedou, ale využívat všechny způsoby tradičního léčení, které vám radí prarodiče, byste neměli, protože některé z nich mohou být nebezpečné z lékařského hlediska. Na druhou stranu existují způsoby, které používají dokonce i lékaři:

  • Můžete vyvíjet nátlak na kořen jazyka, jako byste chtěli vyvolat zvracení, zkracování v žaludku mohou přebít zkracování bránice.
  • Můžete sníst plátek citrónu nebo něčeho kyselého.
  • Můžete zkusit přepnout tělo na jiné procesy, aby nemělo čas na škytavku a ta by měla zmizet.
  • Cvičení by mohlo také pomoci, a konkrétně kliky a zkracovačky na břicho. Doporučuje se cvičit, tak dlouho dokud škytavka nezačne ustupovat.

Některý ze způsobu, by měl pomoci vypořádat se se škytavkou. Je důležité nebýt nervózní, když k ní dojde a snažit se na ní nesoustřeďovat, protože v opačném případě se to může ještě zhoršit. Když se škytání vyskytne u novorozenců, rodiče často začnou vyvolávat paniku a strachovat se. Ale i v tomto případě se doporučuje překonat paniku a nasměrovat své úsilí na překonání nemoci.

Příčiny škytavky u novorozenců

Lékaři se domnívají, že škytání u malých dětí je způsobeno nejčastěji ze dvou důvodů. Prvním důvodem je, nesynchronizována do konce spolupráce mezi mozkem a bránicí. Druhá příčina je, vdechnutí hodně vzduchu během jídla. U některých dětí škytání zmizí do 5 minut, zatímco u jiných může pokračovat i půl hodiny. Neexistuje nebezpečí ani v prvním ani v druhém případě. Samozřejmě, pokud se škytání projevuje velice často a začne trápit rodiče, lze se obrátit na pediatra a následně i na neurologa. Nejčastěji ovšem není žádný důvod k obavám, zkuste mu jednoduše pomoci:

  • Pokud víte, že škytání se projevuje po přejedení dítěte. Zkuste ho krmit častěji, ale menšími porcemi.
  • Při krmení dítěte z kojenecké láhve zkontrolujte dudlík. Je možné, že mléko z ní teče lehce a dítě polyká velké množství vzduchu spolu s mlékem.
  • Zkuste dítě zehřát, oblečte mu ponožky a rukavice, je možné, že dítěti je zima a ta se může projevit škytáním.

V žádném případě byste neměli dítě strašit, protože tímto způsobem mu můžete způsobit problémy s nervovým systémem. V prvních měsících života jsou nervy velice křehké a reagují na naprosto všechno, co zrovna probíhá v okolí. A neměli byste zapomínat, že škytavka nepřináší dítěti žádné obtíže, a proto vyvolávat kolem něho paniku je naprosto zbytečné.

Škytavka může zaútočit nejen na novorozence, ale také i u starších dětí, které už mají přes rok. I to ovšem má své důvody.

  • Nachlazení
  • Neurologické poruchy
  • Časté přejídání
  • Žízeň

Zvláštní pozornost by měla být věnována škytavce, která neustupuje po několik dní. Je možné, že dítě je fyzicky v pořádku, ale prožívá určitou formu šoku. Škytavku starších dětí je třeba překonat, protože na rozdíl od novorozenců, mohou pociťovat s ní spojený diskomfort.

Boj se škytavkou u dětí

Jak ji bylo zmíněno výše, oficiální způsob boje se škytavkou neexistuje, tudíž se musíme obrátit zase k těm samým národním způsobům léčby.

  • Nabídněte dítěti skleničku vody. Doporučuje se vypít celou sklenici vody najednou, ale po malých doušcích.
  • Zkuste odvrátit pozornost dítěte a nabídněte mu nějakou zajímavou hru. Tím, že zapomene na škytání, se jeho bránice vrátí do normálního fungování.
  • Můžete požádat dítě zadržet dech na krátkou dobu. Občas, to může zafungovat a po několika opakováních škytavka zmizí.
  • Je také dobré zhluboka a pomalu dýchat, tak se uvolní brániční sval.
  • Někdy pomůže ochlazení ušních lalůčků.
  • Akupresura je také velice populární v boji se škytavkou.

V případě, že dítě škytá často, ale krátkodobě, není třeba se bát. Někdy ovšem, krátkodobá škytavka může být známkou vzniků červů, a proto je dobré se pro jistotu nechat vyšetřit.

Jak vzniká škytavka u těhotných žen? Co způsobuje škytání psů a jak s tím bojovat? Kolik let trvalá nejdelší škytavka? Prosím pokračujte na další stránku

Stránky: 1 2

Related Posts

Leave A Comment