• Neděle , 26 Květen 2024

Život při -62 ᵒС, jak dobře snášet abnormální mrazy?

Poslední dobou Česko zužují mrazy, ale ve srovnání se sibiřskými teplotami, které dosahují -62 ᵒС se naších -15 ᵒС zdá jako sranda. V Ťumeni, Omsku, Krasnojarsku, Tomské oblasti a Ugře byly naměřeny rekordní teploty. V Ugře bylo naměřeno -62 stupňů, cože je o 15 stupňů víc než průměrná teplota v tomto období. Jak funguje život v oblastech s extrémními mrazy a jak v nich fungovat se dozvíte v tomto článku.

  1. Lže teploměr, nebo je venku opravdu -50? Co dělat?

Budete se muset zabalit do několika vrstev oblečení, protože tak si uchováte teplo po delší dobu. Boty by neměli být úzké a promokavé. Také bude dobře, pokud budete nosit termoprádlo, které zároveň odvádí vlhkost. Vrchní vrstva oblečení by měla být uteplená, odolná proti větru a s vysokou kapucí. Rozhodně byste si měli chránit obličej. Zde se bude hodit šála nebo kukla. Rukavice by měli být také povinnou výbavou.

  1. Co dělat v případě, že mráz sílí a je vám ještě větší zima? Jak se rychle zahřát?

Za prvé, byste se měli aktivně pohybovat. Například v Jakutsku, lidé sportují za každého počasí: a to jak v horku, tak i v zimě. Jogging, rychlá chůze, jogging na místě nebo dřepy, to vše vám pomůže se velmi rychle zahřát.

  1. Co si takhle dát nějaký alkohol místo cvičení?

V případě, že se ocitnete v teplé místnosti a nacházíte se v teplotním šoku, tak si můžete dopřát alkoholický drink. Ovšem venku na ulici byste neměli pít v žádném případě, protože vaše tepelná ztráta bude větší a budete mrznout naopak ještě víc.

  1. Co dělat, když mi umrzají ruce nebo obličej?

Zmrazenou část těla byste v žádném případě neměli silně třít. Omrzliny namažte jakýmkoliv dětským nebo speciálním krémem.

  1. Mohu používat auto při abnormálních mrazech?

Ano, auto můžete normálně používat, pokud jste ho připravili k mrazům: máte zimní měkké pneumatiky, dvojité sklo. V Jakutsku, jakmile teplota klesne pod -30, se auta nechávají nastartovaná během 24 hodin, aby nezamrzly. Spotřeba paliva je vysoká, ale je to nutné.

V noci během každých dvou hodin se zapíná automatické startování vozu. Téměř všichni motoristé, kteří nemají izolovanou a vyhřívanou garáž, používají zimní auto návleky. Je také dobré mít v autě snímač oxidu uhličitého. V případě, že auto startuje v mrazu, vítr může foukat výfukové plyny do salonu. Proto je nutné tento údaj sledovat také.

Zdroj: mirfactov.com

Related Posts

Leave A Comment